loading...

BÖLGE FİRMALARI PATENT FARKINDALIĞI EĞİTİMİNDE BULUŞTU

NOSAB'da eğitimler sürüyor! Buluş, faydalı model ve patent farkındalığı...

NOSAB’da pandemi sebebiyle yüz yüze yapılamayan eğitim programlarına bu yıl da çevrimiçi devam ediliyor. 2021 yılında gerçekleşecek olan eğitimlerin ilki Şubat ayında gerçekleştirildi. Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (BTSO) Tasarım Konseyi ve Bilen Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kocakuşak’ın bölge firmalarıyla bir araya geldiği eğitimde buluş, faydalı model ve patent farkındalığı üzerinde duruldu.

Kocakuşak, “Basitlik en kompleks çözümdür.” sözüne hatırlatma yaparak teknik sorunlara basit ve teknik cevaplar veren her şeyin buluş olduğunu vurguladı. Buluş olması için fikrin üretilmiş olmasına ihtiyaç olmadığını, herhangi bir konuda emsallerine göre teknik avantaj sağlayan ve hayatı kolaylaştıran her yeniliğin buluş olarak değerlendirilebileceğini vurguladı.

Sözlerine patentin tanımını yaparak devam eden Kocakuşak, “Bilimsel veya teknik bir buluşun ya da böyle bir buluşu uygulama alanında kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belgeye patent diyoruz. Diğer bir deyişle, patent, buluşun size ait olduğunu ıspat eden belgedir. Faydalı model, henüz dünyada da Türkiye’de de yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine belirli buluşa konu ürünü üretme ve pazarlama hakkının tanınmasıdır. Geçerlilik süresi patente göre daha kısadır” dedi.
DİĞER ETKİNLİKLER
NOSAB - Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi | Tüm hakları saklıdır. © 2018